Drėgnasis, sausasis ar „medaus“: ką reiškia kavos apdorojimo būdai?

Būdas, kuriuo buvo apdorotos jūsų kavos pupelės, daro didelę įtaką gėrimo skoniui. Kava gali būti apdorojama trimis būdais: sausuoju, drėgnuoju ir „medaus” (angl. Honey) būdu.

Apdorojant pupelės sausuoju ar „medaus“ būdu jos daug laiko prabūna apsuptos savo lukšto ir minkštimo. Per tą laiką pupelės prisipildo vaisių aromatų bei įgauna rudojo cukraus ir medaus poskonius, natūralaus saldumo, o taip pat – stipresnį, pilnesnį skonį. Tuo tarpu drėgnuoju būdu apdorotos pupelės daug mažiau laiko kontaktuoja su minkštąją uogos dalimi, tad jų skonis yra ryškus, labiau riešutinis, primenantis prieskonius ar šokoladą.

Sausasis (kitaip vadinamasis „natūralusis”) būdas – pupelės džiovinamos su minkštąja dalimi

Kavos uogos pirmiausia perrenkamos rankomis – taip pašalinamos neprinokusios ar nekokybiškos uogos. Tada jos nustatytą laiką yra laikomos specialioje vietoje, o vėliau paskleidžiamos saulėje, kad išdžiūtų.

Džiovinimas užtrunka ilgiau, kadangi pupelės džiūsta kartu su uogos odele ir minkštimu. Per šį ilgą laiką cukrus bei maistinės medžiagos iš uogos yra absorbuojamos į pupelę – taip perduodami skoniai ir saldumas.

Kai uoga išdžiūsta, pupelės specialiu įtaisu – separatoriumi – yra mechaniškai atskiriamos nuo vaisiaus.

Tada, siekiant jas išlukštenti, pupelės yra džiovinamos antrą kartą, paliekant jas džiūti saulėje arba specialioje džiovinimo krosnyje.

Drėgnasis būdas – pupelės džiovinamos prieš tai pašalinus uogą

Šiuo atveju kavos uogos yra patalpinamos į vandenį – neprinokusios iškyla į paviršių ir yra išrenkamos.

Tuomet kavos uogos yra apdorojamos specialioje mašinoje, kuri atskiria odelę bei minkštimą ir palieka kavos pupelę tik su baltyminiu uogos apvalkalu ir luobele. Taip paruoštos pupelės primena labai dideles pomidorų sėklas.

Įdomu tai, kad drėgnam apdorojimui daugelis kavos perdirbėjų naudoja dideles stacionarias mašinas, esančias centrinėse jų gamyklose. Visgi pastaruoju metu vis labiau populiarėja mažesni, portabilūs drėgno apdorojimo įrenginiai. Naudodami juos mažesni ūkininkai gali dalintis įrenginiu tarpusavyje ir apdoroti pupeles vietoje bei išvengti ilgo jų transportavimo į dideles apdorojimo stotis. Taip geriau apsaugomos delikačios ir greitai gendančios pupelės. Vienas toks portabilus įrenginys gali būti naudojamas net dešimties netoliese žemę dirbančių ūkininkų.

Kartais naudojama dar viena „drėgno“ apdorojimo variacija, kai atrinktos kokybiškos pupelės prieš atskiriant jų minkštimą yra trumpai fermentuojamos. Nuo tokių pupelių vėliau lengviau pasišalina odelė.

Kaip ir apdorojant sausuoju būdu, siekiant pupeles išlukštenti, jos yra džiovinamos saulėje arba specialioje džiovinimo krosnyje.

„Medaus” apdorojimas: pupelės džiovinamos palikus dalį uogos

Šiuo atveju yra kombinuojami drėgno ir sauso apdorojimo metodų elementai. Pupelės yra džiovinamos natūraliai, paliekant ant jų dalį uogos baltyminio apvalkalo. Taip pupelės prisipildo cukraus, kuris suteikia labiau išvystytą skonį su vaisių ir karamelės poskoniais.

Lukšteninimas taip pat būna sausas arba drėgnas

Lukštenimas yra procesas, kai pašalinamas pupelės lukštas ir trapus sluoksnis, vadinamas „pergamentu”. Tai gali būti padaryta sausu arba drėgnu būdu.

Dažniausiai kava džiovinama kartu su „pergamentu” tokiame klimate, kur sausuoju sezonu galima nuspėti ilgą saulėtą laikotarpį. Tai – sausasis būdas.

Drėgnesniame klimate dažniau naudojamas drėgnas būdas, kuris reikalauja mažiau saulės. Tokiu atveju „pergamentas” yra pašalinamas prieš pupelėms pilnai išdžiūstant (kai drėgmė pasiekia maždaug 20-24 proc.). Tuomet pupelės, iki kol pasiekia maždaug 12 proc. drėgnumą, yra džiovinamos įrenginyje arba saulėje. Vartotojas gali pajausti, kuris drėgno lukštenimo variantas – džiovinimo įrenginyje ar saulėje – buvo pasirinktas. Turtingi žemės aromatai drėgnai lukštentoje kavoje atsiranda būtent dėl to, kad kava šio proceso metu daug laiko laikoma lauke, kur saulė „užkonservuoja“ uogos dalies likučius į pupelę. Tokia kava, kol neskrudinta, būna tamsiai žalia, beveik melsva, o pupelių galuose matyti įtrūkimai, sąlygoti saulės karščio, tekusio dar drėgnai pupelei.